عوارض خوردن چای کهنه دم
عوارض خوردن چای کهنه دم

چای یکی از نوشیدنی های محبوب ما ایرانی ها است. اما استفاده از آن آدابی دارد که اگر رعایت نشود ممکن است عوارضی با خود به همراه داشته باشد. بسیاری از افراد به دلیل تنبلی، چای مانده از ساعت های گذشته و یا روز گذشته را استفاده می کنند. این در حالی است که از مضرات آن آگاه نیستند. این افراد بهتر است بدانند بامصرف چای کهنه دم مواد سمی در بدنشان تولید می شود و اثرات جبران ناپذیری برای آنها به همراه دارد.

چگونه از چای استفاده کنیم؟

برای استفاده صحیح از چای نباید  6 یا 8 ساعت پس از درست کردن چای از آن استفاده کنید. روش تهیه چای اینگونه است که چای را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی شعله غیر مستقیم قرار می دهید تا دم بکشد. پس از دم کشیدن چای شما حداکثر 8 ساعت زمان دارید تا از این نوشیدنی استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که زمان گفته شده برای یک چای ارگانیک و بدون مواد افزودنی است. در چای های غیر ارگانیک شما نباید پس از 4 ساعت از آن استفاده کنید. چای های خارجی معمولا به دلیل سمپاشی های فراوان و همچنین اضافه کردم مواد رنگی اصلا توصیه نمی شود.

پس بهترین روش برای نگهداری از چای دم کرده برای مدت طولانی قرار دادن چای در یک شیشه در بسته محکم و بدون هیچ گونه منفذ، به هیچ عنوان هیچ اسانسی و یا شکر به آن اضافه نشده باشد. چنان چه هر گونه ماده اضافی ای مانند شکر را به این نوشیدنی اضافه کردید، حتی با وجود قرار دادن در فریزر نیز نباید بیشتر از 24 ساعت نگهداری شود.

عوارض چای کهنه دم چیست؟

چای کهنه دم، علاوه بر ایجاد سموم، عوارض دیگری نیز با خود به همراه دارد. یکی از آن عوارض تحریک معده و افزایش ترشح معده می باشد. در صورت استفاده از چای کهنه دم اسید معده شما از حد معمول بیشتر خواهد شد. این موجب بروز رفلاکس معده می گردد. ترشح بیش از حد معده نیز زخم معده را به همراه دارد. به همین دلیل است که پزشکان برای درمان زخم معده توصیه می کنند که چای را از سبد غذایی خود حذف کنید.

توصیه: چایکاران ایرانی به جز در موارد نادر معمولا از سموم برای درخت چای استفاده نمی کنند. بنابر این توصیه می کنیم که از چای ایرانی استفاده کنید. برخی به دلیل اینکه چای ایرانی دیر تر از چای خارجی رنگ پس می دهد آن را از سبد غذایی خود حذف کرده و از چای خارجی استفاده می کنند. باید بدانید که علت دیر رنگ پسدادن چای ایرانی آن است که فاقد هرگونه مواد افزودنی و رنگی است. به همین دلیل دیرتر از چای های معطر و رنگی خارجی رنگ پس می دهد. به فکر سلامتی خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

My Cart (0 items)

No products in the cart.